Sizi Daha İyi Bir Dansçı Yapacak 10 Prensip

Sizi Daha İyi Bir Dansçı Yapacak 10 Prensip

Bu yazıda pek çok dansçıyı daha ileriye taşıyacağını düşündüğümüz 10  prensibi sizlerle paylaşmak istedik. Gerek dansa yeni başlayan, gerekse belli bir süredir dans ediyor olan herkes bu yazının içeriğinden faydalanabilir.

Bu yazıyı okurken açık fikirli bir dansçının her zaman kendini daha ileriye taşıyacağını hatırlatmak isteriz ve sizi de dansın gelişmesine katkı sağlayabileceğini düşündüğünüz prensiplerinizi bizimle paylaşmaya davet ederiz.

1 - Dans edilecek orkestraları ve seslendirdikleri parçaları anlamak

Farklı orkestraların farklı enerjileri, karakterleri ve güçlü yanları vardır. Bu özellikleri anlamak için orkestraların geçmişleri ile ilgili bilgi edinmek gerekir.

Orkestralar ile ilgili bilgi edinmeye çalışırken Tango parçaları ile ilgili de bilgi edinmiş olursunuz. Eğer bu parçalar ve anlamları ile de ilgilenirseniz; bu dansınızı olumlu yönde etkiler. Çünkü biz dansı parçaların bize anlattıklarını ifade edebilmek için yapıyoruz. Sözlerini anladığınız bir parçada daha iyi dans etmek mümkündür.

 

2 - Dans pistindeki diğer dansçılara saygı göstermek

Tango dans ederken takip edilmesi beklenen belli nezaket kuralları vardır. Bunları özetle bir cümleye indirgemek gerekir ise; bu saygı çerçevesi içerisinde hareket etmektir. Sadece sizinle dans eden kişiye değil, sizinle dans pistini o an paylaşmakta olan tüm dansçılara saygı göstermeniz ve bu dans pistinin herkesin olduğunu kabul etmeniz gerekir.

Dans pistindeki dansçıların dans alanlarını işgal etmemeli, dans etmek için gerekli alanı tüm dansçılara sağlamalısınız. Onların danstan keyif almalarının önüne geçen unsur olmaktan sakınmalısınız.

Herhangi bir şekilde tüm çabalarınıza rağmen istemeden onların alanına girerseniz, nazik bir gülümseme ile özür dileyebilirsiniz.

Siz saygı gösterirseniz, dans ettiğiniz pistteki insanlar da hem size hem diğer dansçılara aynı özeni göstermek zorunda hissederler. Bu şekilde milonga geceleri tüm dansçılar için keyifli bir tecrübeye dönüşür.

3 - Sizi izleyenlerin ne düşündüğü hakkında endişelenmeyi bırakmak

Bizler sosyal dansçılarız, hiç birimizden milonga gecelerinde şov dansçıları gibi dans etmemiz beklenmiyor. Dolayısı ile dansınızdan keyif almaya ve eşlikçinizin de keyif almasına odaklanın.

Sizi kimin izlediğini düşünmeyi bırakın ve bunun dansınızı etkilemesine izin vermeyin.

4 - Kapalı ve yakın tutuşta rahat olmak

Tango oldukça yakın bir danstır. Bazı insanlar bu konuda bir rahatsızlık duymazlar, bazı insanlar ise duyarlar. Ancak Tangoyu bu kadar büyülü yapan kendisinde barındırdığı bu yakınlıktır. Bu konuda rahat hissetmeye başlayan herkes de Tangonun bu büyülü yanı ile tanışma fırsatı bulacaktır.

5 - Dans ederken yavaşlamayı ve nefes almayı öğrenmek

Tango parçalarını dinlerseniz, her müzikte olduğu gibi esler, yani durulması gereken yerler olduğunu görürsünüz. Aynı zamanda enstrüman çalan ve şarkı söyleyenlerin nefes aldığı yerler vardır. Bu nefes alınan yerler önemlidir ve notaların yazıldığı portenin üzerine kesme işareti (‘) olarak konur.

Dans ederken durmak -bir kaza ihtimali olduğu durumlar dışında- çok da doğal değildir. Ancak dans ederken yavaşlamak, diğer bir ifade ile nefes almak dansı bir o kadar doğal yapan ve güzelleştiren bir etmendir.

Üstelik çalmakta olan parçanın duygularını dansınızla ifade edebildiğinizde Tango yapmak çok daha keyifli olacaktır. Dolayısı ile dans ederken çalmakta olan parçayı dikkate alan; parçanın yavaşladığı yerlerde yavaşlayan ve müziğin nefes aldığı yerlerde nefes alıp, dansını sakinleştiren bir dansçı daha iyi bir dansçı olmak için en önemli adımlardan birini atmış olur.

6 - Dansınızda kendinize ait güçlü yönleri görmek ve geliştirmek

Bu listede bazı prensiplerin size anlamsız gelmesi mümkündür. Bu iki sebepten olabilir;

  1. Size önemsiz gelmektedir
  2. Sizin için çok kolaydır

Eğer bu listede sizin için çok kolay olanlar var ise; muhtemelen bunlar sizin dansınızda güçlü olan yanlarınızdır. Bu güçlü yanlarınızla gurur duymalısınız. Güçlü yönlerinizi öne çıkararak dansınızı daha karakteristik ve daha iyi hale getirmek sizin elinizde.

7 - Her Tango parçası ile şikayet etmeden dans edebilmek

Milonga gecelerinde çalınan her parça iyi olmayabilir ya da siz çalınan bir parçadan hoşlanmamış olabilirsiniz. Ancak iyi vakit geçirmek ve başkalarının da iyi vakit geçirmesini sağlamak istiyor iseniz; bu konuda yakınmaktan sakınmalı ve dansın kendisinden nasıl keyif alabileceğinize dair bir çözüm üretmelisiniz. Bir dansçının her müzik ile şikayet etmeden dans edebilme kabiliyeti, onu dansçı olarak daha kıymetli yapacaktır.

8 - Herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını kabul etmek

Ne kadar çabalarsanız çabalayın, herkesi memnun etmeniz mümkün değildir. Ne kadar isteseniz de bazı kişiler sizinle dans etmeyi tercih etmeyeceklerdir. Aynı zamanda bazı kişiler sizin dansınıza ait karakteristik öğelerden hoşlanmayacak ve dans ederken yaptığınız tercihlere saygı duymayacaklardır. Bunları düzeltmek için elinizden hiçbir şey gelmez. Bu durumu kabullenmelisiniz.

Başkalarının tercihlerine saygı duymanız ve bunu gülümseyerek olgunlukla karşılamanız Tangonun nezaketine yaraşan bir tavır olacaktır.

9 - Tangodaki yakınlığı ilgi ile karıştırmamak

Tango yakınlık içeren bir danstır. Ancak bu yakınlığı herhangi bir ilgi ile karıştırmamak gerekir. Tango parçasının dansçılara hissettirdiği ve parçaya eşlik sırasında dansa yansıyan duygusallığın başkaca bir açıklamaya ihtiyacı yoktur. Tango 1 tanda süren bir oyun ve yakın bir iletişimdir ancak tanda bittiğinde bu yakınlık da sona erer.

Tango içerisindeki yakınlığın nereden geldiğini tam olarak anlarsanız, birlikte dans ettiğiniz kişiyi rahatsız etmezsiniz. Dans etmeyi sevdiğiniz dansçılarla dans etme şansını asla yitirmez ve herkesin dans etmekten keyif aldığı bir partnere dönüşürsünüz.

10 - Dansınızla size eşlik edene sunabileceğiniz tecrübenin değerini küçümsememek

Bu prensip özellikle başlangıç aşamasındakileri ilgilendirir.

Bir dansçı sizinle bir tanda dans etmeyi kabul ettiğinde sizin seviyenizin farkında olarak bunu yapar. Herkes bir aşamada başlangıç seviyesindeydi ve sizin yaşadığınız zorlukları onlar da yaşadılar.

Birisi sizinle dans etmeyi istediğinde ya da kabul ettiğinde bunun için kendince bir sebebi olduğunu bilmelisiniz. Belki sizin Tango yaparken tutuşunuz ona kendini iyi hissettiriyor, belki kişilik özellikleriniz ile kendisine sempatik geliyor, ya da müzikalite açısından iyi bir dansçı vb. olup farkında olmayabilirsiniz.

Sebebi ne olursa olsun o tanda için size eşlik etmeyi kabul eden kişinin bilinçli bir tercih yaptığını ve sizden yapabileceğinizden daha fazlasını beklemediğini bilin.

Yorum yap

17 − fifteen =

× Bizimle iletişime geçin