Arjantin Tango’da Tutuş ve Yönlendirme

Arjantin Tango’da Tutuş ve Yönlendirme

Arjantin Tango'da Yönlendirme

Arjantin Tango sırasında adım ve süslemeler izleyicinin dikkatini çeker ve dolayısı ile izleyici dansın ayaklarla değil daha yukarıdan bir yerden yönlendirme ile yapıldığı gerçeğini gözden kaçırabilir.

Tango temelde üst bedenden verilen ve alınan yönlendirmeler ile yapılır. Arjantin Tango yapmak enerjinin doğru bir şekilde aktarılması, yani doğru şekilde temas kurmak ve yönlendirme vermek ile mümkündür. Açık ve kapalı tutuşta (sarılma) da bu kontağın kaybolmamasına dikkat edilmelidir.

Daha çok yönlendirme ya da enerji diye tanımladığımız üst bedendeki bağlantının iyi kurulması ve iyi kontrol edilmesi Arjantin  Tango’nun yapılabilmesi için elzemdir.

 

Arjantin Tango'da Tutuş Şekilleri

Arjantin Tango'da iki tür tutuş şekli vardır: Açık tutuş ve Kapalı tutuş

Arjantin Tango’da tutuş şekli kapalı ya da açık olarak değişebilir; ancak yönlendirmenin yapıldığı yer değişmez. Yönlendirme her zaman üst bedende ve omuzlarla desteklenerek gerçekleştirilir.

Tutuş şekli temas noktalarını değiştirir. Bunda da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır.

Açık Tutuş

Açık tutuşta davetçinin sol eli ile takipçinin sağ eli ve davetçinin sağ kolu ile takipçinin sol kolu temas noktalarıdır. Bu temas noktalarında sağlanan güçlü bağlantı, davetçinin ya da takipçinin yaptığı yönlendirmenin karşı tarafa ulaşması için önem arz eder. Dolayısı ile bu bağlantının oluşması ve dans boyunca korunması için çalışılması gerekir.

Temas noktaları yönlendirmek için kullanılmaz. Davetçi hiç bir zaman takipçinin sağ elini ittirmez-çekmez, aynı şeyi sol kolundan ya da sırtından da yapmaz.

Tüm yönlendirmeyi omuzdan vermek önemlidir. Davetçi takipçiyi bir yere davet etmek ister ise bunu o yere doğru omzunu açarak yapar.

Davetçi ve takipçi karşılıklı olarak durduklarında bir miktar birbirlerine doğru üst bedenleriyle yaklaşırlar. Dışarıdan bakıldığında çift arasında üçgenvari bir boşluk oluşur. Omuzlar daha yakındır. Ancak dik duruş asla bozulmaz.

Kapalı Tutuş

Kapalı tutuşta dans ederken eller açık tutuştaki gibi olmasına rağmen, sarılma davetçinin sağ kolunda ve takipçinin sol kolunda daha yakın olur ve temas noktası davetçi ve takipçinin bedenin üst bölgesidir (göğsüdür).

Davetçi ve takipçinin birbirine doğru üst bedenden yakın ama dik duruşları bu tutuşta da aynı şekilde korunur. Ancak bu duruşta temas noktası üst beden olduğu için bu bölgede dansçılar birbirine dokunurlar.

Kapalı tutuşta açık tutuşta olduğu gibi her iki taraf da kendini taşımalı dans eşine yüklenmemelidir.Vücudunu gevşek bırakmak hareket kabiliyetini kısıtlar. Bu yükü dans eşinize de paylaştırdığınız takdirde onun da dans etmesini güçleştirirsiniz.

Kendini taşımak vücudun hareketini kolaylaştırır. Dans etmek ancak kendini taşıyan taraflar ile mümkün ve konforludur.

Kapalı tutuşta yönlendirmenin yeri değişmez, yönlendirme hala üst bedenden yapılır ve omuzlarla istenilen yere davet gerçekleştirilir.

Kapalı tutuşta temas noktası yönlendirmeyi almak için çok daha güçlü bir bağlantı sağlar ve eller kollar kullanılmadan dahi dans etmek mümkündür. Bu sebeple kapalı tutuşta dans etmek dansın dışarıdan olduğu kadar içeriden de daha güçlü ve bütün hissedilmesini sağlar.

Yorum yap

7 + fifteen =

× Bizimle iletişime geçin