Yeni Başlayanlar İçin 10 Soruda Tango

Yeni Başlayanlar İçin 10 Soruda Tango

Yeni başlayanlar için tango hakkında merak edilen sorulardan bazılarını bu sayfada paylaşıyoruz.

Tango öğrenmek isteyen pek çok kişi tango kursu seçimi yaparken eksik bilgi sahibi olmaktan ve bu şekilde karar vermek zorunda kalmaktan yakınır. 

Yeni başlayanlar için bir tango kursuna karar verme süreci geçilmiş olsa dahi, Tango ile ilgili belli başlı sorular hala cevapsız kalmış olabilir.

Sizlere Tango ile ilgili bu soruların cevaplarını sunarak Tango yapmak ve Tango’da daha iyi olmak için önünüzde hiç bir engel olmadığını gösterebilmek istedik.

Milonga gecelerinde buluşmak dileğiyle!

1 – Arjantin Tango nasıl bir danstır?

Arjantin Tango temelde adım atma, dönme, durma ve süslemeler üzerine kuruludur.

Arjantin Tango bir çift dansıdır ve taraflardan biri davetçi, diğeri ise takipçi diye isimlendirilebilir. Ancak Tango bir kişinin yönlendirdiği ve diğer kişinin yönlendirildiği bir dans değildir; iki tarafın da katılımını ister ve bu anlamda Tango birlikte yapılan bir danstır.

2 – Salon Tangosu ve Arjantin Tango aynı şey midir?

Aynı kökenden gelmekle birlikte yapıldığı mekan, zaman ve gelişimi bakımından farklıdırlar.

Arjantin tango duruş, kavrama, doğaçlama, hareket, denge, adımlar ve müziği ile de Salon Tangosundan tamamen ayrılır. Dans yarışmalarında sergilenen Salon Tangosu ile Arjantin Tango arasında benzer yönler bulmak oldukça güçtür.

Bu soruyla birlikte Salon Tangosuna dair bir örnek koyduk. Bu 10 soruluk yazının devamında Arjantin Tango için de video bulunmaktadır. Bu videolar iki dans arasındaki farkı göstermektedir.

Farkı daha iyi görebilmeniz için sizi yazının devamını okumaya davet ediyoruz.

3 – Arjantin Tango bir sahne dansı mıdır?

Tango sahnede şov olarak sergilenebilir. Sosyal tango ile ilişkilidir.

Ancak Sosyal Tangodan farklı olarak hareketler abartılı ve teatraldir. Ayrıca kostümler de abartılıdır. Bu şekilde en arkadaki seyircinin dahi dansı takip etmesi ve keyif alması mümkün olur.

Sosyal Tango bu tarz abartılı hareketlerle yapılmaz; çünkü dans pistinde bir çok çift bulunur ve bu hareketler bir çarpışma ve kazaya sebep olabilir.

4 – Tangoya başlamak için partnere ihtiyacım var mı?

Tangoya başlarken bir partner bulmanız gerekli değildir. Pek çok katılımcı tangoya bir partneri olmadan gelir.

Dersi veren öğretmen katılımcıları kontrol ederek eşleştirme yapar ve bu eşleştirmeyi belli aralıklarla değiştirerek her katılımcının hem mümkün olduğu kadar farklı kişi ile, hem de muhakkak dans etmesini sağlar.

5 – Özel ders almak daha mı iyidir?

Özel ders almak tüm odağın sizde olması sebebi ile dansınızı bir sınıfta pek çok kişi ile ders almanıza kıyasla daha ileri götürecektir.

Ancak Arjantin Tango’ya duyduğunuz ilgiden emin olmak için grup derslerine katılmanız, en azından 2 ay kadar devam ederek tangonun temelleri ile ilgili bilgi edinmeniz, Milonga gecelerine katılmanız, dans etmeniz ve izlemeniz; bunlardan sonra özel ders almanız daha faydalı olacaktır.

Ayrıca unutmamanız gereken bir şey var ki; özel dersler Arjantin Tango’yu daha iyi ve hızlı öğrenmek için bir kısa yol değildir. Ne şekilde olursa olsun, çalışmak, çalışmak ve çalışmak gerekir.

6 – Milonga nedir?

Milonga 3 ayrı anlamda kullanılır:

  1. İlki dans olan Milonga’dır. Hızlı ama basit Tango adımlarından oluşur. (Tango ailesinin 3 ayrı üyesi vardır; Tango, Milonga ve Tango Vals.)

  2. Milonga dans ettiğimiz müzikler de tempo olarak hızlıdır ve yine Milonga adını alırlar.

  3. Milonga aynı zamanda Tango gecelerine de verilen isimdir.

7 – Tangoya Yeni Başlayanlar da Milonga Gecelerine Katılabilir mi?

Başlangıç aşamasında bir dansçı için Milonga geceleri korkutucu olsa dahi, unutmamak gerekir ki tüm dansçılar bir noktada başlangıç aşamasında idiler.

Dans ancak dans ederek geliştirilebilir ve bu sebeple her aşamada dansçı hem daha iyi bir dansçı olabilmek, hem de Tango’nun kültürünü anlamak adına Milonga gecelerine katılmalıdır.

8 – Dansa Davet Nasıl Yapılır?

Dansa davet bakışlarla yapılır. Davetçi dansa kaldırmak istediği kişiye bu şekilde cabeceo yapmış olur.

Daveti kabul eden kişi gözlerini kaçırmadan gülümseyerek olumlu yanıt verecektir. Ancak davetçi gelene kadar göz teması korunmaz ve herhangi bir anda davet edilen kişi göz temasını bırakırsa, bu dans etmekten vaz geçtiği anlamına gelir.

Tangoda dansa davetin inceliklerine dikkat edilmesi oldukça önemsenir ve Milonga gecelerinde bu inceliklere dikkat edilmesi beklenir.

9 – Tanda nedir?

Milonga gecelerinde 3 ya da 4 şarkıdan oluşan grupların her birine Tanda denir.

Her Tanda’dan sonra “Cortina” çalınır. Cortina perde anlamına gelir ve Tango olmayan her hangi bir şarkı çalınarak Tanda’dan ayrılması kolaylaştırılır.

Birini dansa kaldırdığınızda bir Tanda boyunca dans etmeniz beklenir.

10 – Milonga Gecesinde Dans Edilirken Pist Nasıl Kullanılır?

Çiftler daire oluşturur ve saatin tersi yönünde ilerleyerek dans ederler.

Dans etmek isteyen çift, sol tarafa bakmalı ve gelmekte olan çiftin kendilerini gördüğünden emin olduktan sonra, pist trafiğine girmelidir.

Dans etmekte olan çiftten davetçinin öndeki çifti ve takipçinin arkadaki çifti takip etmesi gerekmektedir.

Dans ederken davetçi arkaya adım atmamalıdır. Bu şekilde dans sırasında kaza yaşanmasının önüne geçer.

Pist trafiği içinde çiftler birbirlerini geçmez ve dans etmekte oldukları sırayı korumaya özen gösterirler.

Pist trafiğinin hızına uygun olarak dans edilmeli ve sıkışmaya sebep olmamaya özen gösterilmelidir. Eğer önünüzde bir boşluk oluştu ise, bu arkanızda bir sıkışma olduğuna işaret eder.

Arkada ve öndeki çifte hareket alanı bırakmak pist trafiğinin dengesini sağlayacak ve dansın keyifli olmasına katkı sağlayacaktır.

Yorum yap

14 − thirteen =

× Bizimle iletişime geçin